Kategorie Praw Jazdy

Każda osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem, może rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy albo pozwolenia. Jeżeli osobą tą jest uczeń szkoły, której program nauczania obejmuje szkolenie osób ubiegających się o prawo jazdy, okres ten wynosi 12 miesięcy.

Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

-osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;
 -uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
-odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;
- zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.


W myśl nowych przepisów powstanie kategoria AM. Ma ona uprawniać do jazdy popularnymi 50-tkami i tzw. czterokołowcami lekkimi, o których w dalszej części artykułu. Takie uprawnienia będzie można uzyskać w wieku 14 lat....


AM– prawo jazdy na skutery
Kategoria AM uprawnia do jazdy popularnymi 50-tkami i tzw. quadami czterokołowcami lekkimi, . Takie uprawnienia będzie można uzyskać w wieku 14 lat.
Ustawowa ilość godzin szkoleniowych 10h teorii 10h jazd. Wymagany egzamin w WORD.

A1 – 125 ccm
Pozwala ona na kierowanie motocyklami o pojemności skokowej nie większej niż 125 ccm, mocy do 11 kW (14,7 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,1 kW/kg. Oprócz tego, posiadając taki dokument, będzie można dosiadać również motocykli trójkołowych o mocy do 15 kW (20 KM), a także kierować skuterami. Prawo jazdy A1 otrzymamy w wieku 16 lat. Nowością w tym wypadku jest jednak to, że dokument zostanie wydany na 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeżeli tak wynika z orzeczenia lekarskiego.
Ustawowa ilość godzin szkoleniowych 30h teorii 20h jazd. Wymagany egzamin w WORD.

A2 – 250 ccm i nie tylko
Ta kategoria jest nowością w przepisach. Ustawodawca nie ograniczył jej ze względu na pojemność skokową silnika, lecz ze względu na moc maszyny. Po uzyskaniu tego prawa jazdy będzie można kierować jednośladem rozwijającym 35 kW ( 48 KM) o stosunku masy do mocy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg oraz motocyklami trójkołowymi o mocy przekraczającej 15 kW. Oznacza to, że kierowca posiadający tę kategorię będzie mógł jeździć zarówno popularnymi 250-tkami, takimi jak Kawasaki Ninja 250R czy Honda VTR 250, a także jednośladami takimi, jak Suzuki GS500, które jest bardzo chętnie wybierane przez ludzi rozpoczynających swoją przygodę z motocyklami. Do egzaminu na kategorię A2 będzie można podejść po ukończeniu 18 lat, czyli tak, jak do tej pory do kategorii A. Tutaj również dokument zostanie wydany na 15 lat lub na krótszy okres, wskazany w orzeczeniu lekarskim.
Ustawowa ilość godzin szkoleniowych 30h teorii 20h jazd. Wymagany egzamin w WORD.

A – wszystkie motocykle
Obecne przepisy pozwalały uzyskać kategorię A już w wieku 18 lat. Teraz jednak będzie ona dostępna dopiero dla kierowców, którzy skończyli 24 lata. Drugą możliwością zdobycia tego upragnionego przez wielu dokumentu, choć nieobowiązkową, będzie zrobienie najpierw prawa jazdy A2 i posiadanie go przez 2 lata, po których będziemy mogli przystąpić do egzaminu na kategorię A. Dzięki zdobyciu najpierw prawa jazdy A2 kierowca będzie mógł podejść do egzaminu nie czekając na 24 urodziny. Podobnie jak w przypadku pozostałych kategorii, dokument prawa jazdy będzie wydawany maksymalnie na 15 lat lub okres krótszy, wskazany w orzeczeniu lekarskim.
Ustawowa ilość godzin szkoleniowych 30h teorii 20h jazd. Wymagany egzamin w WORD.

Quady
Ustawodawca postanowił także rozwiązać problem quadów. Do tej pory część z nich była kwalifikowana jako motocykle, część jako samochody. Teraz niejasne przepisy mają się zmienić. Quady zostały podzielone na czterokołowce lekkie i czterokołowce. Pierwsze to pojazdy samochodowe o masie do 350 kg, nie przekraczające 45 km/h. Takim quadem kierować będą mogli posiadacze kategorii AM. Natomiast czterokołowiec to pojazd, którego waga podczas przewożenia ładunku nie może przekroczyć 550 kg lub 400 kg w przypadku przewożenia osób. Takimi pojazdami będą mogli poruszać się kierowcy posiadający co najmniej kategorię B1. 

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

    pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
    pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
    pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
    ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Należy pamiętać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz  pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.

Osoba posiadającą prawo jazdy kat. B i C+E lub B i D+E posiada uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów wynikających z kategorii B+E.

Kategoria B1 prawa jazdy uprawnia do kierowania

    czterokołowcem rozumianym jako pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
        w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,
        w przypadku przewozu osób 400 kg,
    pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania tej kategorii wynosi 16 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Kategoria C prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kat. C, musi mieć ukończone 21 lat. Dodatkowym warunkiem do uzyskania prawa jazdy kategorii C jest posiadanie kategorii B prawa jazdy.

Kategoria C+E prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t łącznie z przyczepą. Posiadacz kategorii prawa jazdy B i C+E posiada również uprawnienia kat. B+E, podobnie jak przy posiadaniu kategorii C+E i D nabywa uprawnienia kategorii D+E. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii C+E musi posiadać kategorię C prawa jazdy.

Kategoria C1 uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Ponadto uprawnia do kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego. Osoba ubiegająca się o  kategorię C1 musi mieć ukończone 18  lat. Dodatkowym warunkiem do uzyskania kategorii C1 jest posiadanie kategorii B prawa jazdy.

Kategoria D prawa jazdy uprawnia do kierowania autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Osoba ubiegająca się o tę kategorię prawa jazdy musi mieć ukończone 24 lata oraz posiadać już uprawnienia kategorii B. Posiadacz prawa jazdy kat. B i D+E posiada również uprawnienia wynikające z kategorii B+E.

Kategoria D+E prawa jazdy uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z autobusu i przyczepy. Kategoria C+E i D uprawnia również do kierowania zespołem pojazdów (autobus + przyczepa) oraz ciągnikiem rolniczym z  przyczepą lub przyczepami, a także pojazdem wolnobieżnym z przyczepą lub przyczepami.

Kategoria D1 uprawnia do kierowania autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Posiadacz kategorii D1 może również kierować zespołem pojazdów składającym się z autobusu przystosowanego do przewozu nie więcej niż 17 osób z kierowcą oraz z przyczepy lekkiej. Wymagany wiek do uzyskania kategorii D1 to ukończone 21 lat życia.

Kategoria D1+E uprawnia do kierowania  zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego. Kategoria ta nadaje również uprawnienie do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Warunkiem uzyskania kat. D1+E jest posiadanie kategorii D1.

Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii:

    C i C+E wynosi 18 lat;
    D i D+E wynosi 21 lat.

Dla osób, które uzyskały kwalifikację wstępną przyspieszoną, minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii D i D+E wynosi:

    23 lata lub
    21 lat, z tym że taka osoba może kierować wyłącznie pojazdami wykonującymi regularne przewozy osób na liniach komunikacyjnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym na trasie nieprzekraczającej 50 km.

Wymagany minimalny wiek do kierowania dla żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynosi:

    18 lat - dla pojazdów określonych w pozwoleniu wojskowym kategorii A, C i C+E;
    19 lat - dla pojazdów określonych w pozwoleniu wojskowym kategorii D.

Dla funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej minimalny wiek do kierowania wynosi:

    18 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A;
    19 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C;
    21 lat - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii D.

Prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Osoba ubiegająca się o uprawnienia kategorii T musi mieć ukończone 16 lat. W przypadku przystępowania do egzaminu osoby, która nie ukończyła 18 roku życia, konieczna jest pisemna zgoda rodziców.

Prawo jazdy, z wyjątkiem prawa jazdy kategorii T, uprawnia do kierowania określonym w nim pojazdem w ruchu międzynarodowym, chyba że władze danego państwa wymagają, aby kierowca posiadał międzynarodowe prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane za opłatą przez starostę, na podstawie krajowego prawa jazdy na okres 3 lat. Okres jego ważności nie może jednak przekraczać terminu ważności krajowego prawa jazdy.

Powrót do listy

Oferta

UWAGA !

W dniach 29.04 do 5.05.2025 biuro nieczynne.

(w razie pytań proszę o kontakt telefoniczny 601-627-270)

 

Prawo jazdy 2025 

trwa nabór:

Najbliższy kurs Prawa jazdy kat.B 

rozpoczęcie  19 Maj  (poniedziałek) 2025  godz.16:00

Prawo jazdy na motocykl nie czekaj sezon rozpoczęty !

Zapisy na kursy kat.A,A1,A2,Am 

Non STOP !

- Nie musisz czekać na rozpoczęcie kursu.

kat.B oraz Kat.A,A1,A2,AM 

Biuro czynne: 

  wtorek godz.16-18

 czwartek godz. 16-18

 

Myślisz o prezencie - 

jeśli się zdecydujesz wydrukujemy zaproszenie.

 

Zapisy na kursy kat.A,A1,A2,Am 

Non STOP !

- Nie musisz czekać na rozpoczęcie kursu.

 

 


Zapisz się już dziś
(formularz kontaktowy)

TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.
Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe.
Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji.
Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.